Okul Öncesi 3+ Yaş Kitapları

01 Haziran 2018
Okul Öncesi 3+ Yaş Kitapları

Okul öncesi 3+ yaş kitapları çocukların bileşik tümceler kurabilme becerilerinin de başlamasıyla birlikte dil oyunlarından ve uyaklı kısa dizelerden oluşmalıdır. Çocukların duygu ve düşüncelerini anlatabilmelerine ve kendilerini dilin tüm olanaklarını kullanarak yansıtabilmelerine ilerleyen dönemlerde katkı sağlamalıdır.

3+ yaşındaki çocukların benlik kavramları gelişmeye başladıkları için kendileri hakkında duygu ve düşünceleri de oluşmaya başlar. Bu süreçte çocuklara benlik saygısını destekleyebilecek kitaplar seçilmelidir.

Çocuklar genellikle kısa şiir, bilmece, tekerleme içerikli kitaplardan bu yaşlarda hoşlanırlar. Ses ve sözcüklerin işitsel olarak yarattığı etki sayesinde çocuklar tekerleme, şiir ve bilmece gibi şeyleri söylemeye çalışırlar.

Hangi Kitaplar Okunabilir?

Hayvanlar, insanlar ve aile ile çevreyi anlatabilecek olan resimli masal ve öykü kitapları da bu yaşlarda çocuklara okunabilir. Çocuklar resimlere bakarken aynı zamanda okuduğunuz kitabı dinleyerek algılarını geliştirmeye başlayabilir. Çocukları okul öncesi 3+ yaş kitapları seçerken, kitapların resimli öykü kitapları olmaları daha yararlıdır. Kısa öyküler okuduğunuz çocuklar öyküde yer alan kişinin resimlerine bakarak hayal dünyasında birtakım durumları tanımlamaya başlar.

Bu becerilerin gelişimine katkı sağlayabilecek olan bir diğer uygulama ise, çocuklara verdiğiniz parçalardan bir resim oluşturmasını sağlayabilmektedir. Çocuklar parçaların iki ayrı resimden hangisine ait olduğunu bularak hayal dünyalarını ve göz becerilerini geliştirmeye başlarlar.

Kalın Sayfalı Kitaplar Alınabilir mi?

Kalın sayfalı olan ve resimli olan kitaplar çocukların sayarak sayfa çevirmelerini sağlayabilir. Resimli kitaplarda yer alan nesnelerin renk ve büyüklük açısından da orantılı olması gerekir. Aksi takdirde çocukların dikkati tek bir noktaya kayabilir.

Çocuklara daima duygularını anlatma isteği uyandırabilecek olan kitaplar okunmalıdır. Paylaşma ve birlikte oynama, çocukların liderlik ve oyuncu olabilme gibi duygularını da harekete geçirir. 3+ yaş kitaplarındaki temel amaç çocukların erken yaşta eğitim hayatına ve ilgi alanlarına daha iyi hazırlanabilmesidir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.