Okul Öncesi 5+ Yaş Kitapları

31 Mayıs 2018
Okul Öncesi 5+ Yaş Kitapları

5 yaş grubuna dahil olan çocukların sözcük dağarcığında gözle görülür bir gelişme olmaya başlar. Çocuklar birtakım belirteçleri doğru şekilde kullanmaya bu yaşlarda başlarlar. Sorular sormaktan hoşlanan çocukların en meraklı oldukları yaş aralığı bu yaş aralığıdır.

Okul öncesi 5+ yaş kitapları çocukların yazısız olan resimli kitaplardan yararlanabilmelerini ve kendi öykülerini oluşturabilmelerini sağlamalıdır. Bu davranışın gelişmesi çocukların değişik olaylara farklı bakış açıları geliştirebilmesini sağlar.

Hangi Kitaplar Seçilmeli?

Çocuklara, yer bildiren belirteçlerin doğru algılanabilmesini sağlayacak kitaplar seçilmelidir. Resimli kısa öyküler ve masal kitapları bu noktada sizlere yardımcı olabilir. Resimlere bakacak olan çocuklarınız öyküdeki ya da masaldaki olayları daha iyi anlayabilecektir.

Merak duygularını uyandırabilecek olan kitaplar seçilmelidir. Çocukların zihinlerinde kendilerine özgü söylemler yaratabilecekleri ve yanıtlayabilecekleri kitaplar sunulmalıdır. Çocuklara okul öncesi 5+ yaş kitapları seçerken her zaman olay örgüsü açık olan sıralı kısa öykü kitaplarını seçmelisiniz.

Masallar anlatabileceğiniz çocuklarınıza daha sonra dinlediklerini anlatmalarını istemelisiniz. Öykü oluşturmaya başlayan çocukların kendilerini ifade ediş biçimleri de gelişmeye başlar.

Gözlemleme, karşılaştırma ve kategorilere ayırabilme gibi yeteneklere hitap edebilecek kitaplar da bu yaş grubundaki çocuklar için seçilebilir. Resimli olan kitaplar ile çocuklarınıza bu süreçte destek vermelisiniz. Gerektiği zaman çocuğunuza konu anlatımları için ipucu da verebilirsiniz.

Toplumsal Farkındalık Desteklenmeli

Bu süreçte çocuklar mevsimlerin özelliklerini, günlerin farklı zaman dilimlerini ve haftanın farklı değişik günlerini de öğrenmelidir. Toplumsal çevreye karşı farkındalığın geliştiği bu dönemde dinamik bir karakter ile kurgulanmış olan ve özdeşim kurabilecekleri kahramanların yer aldığı kitapları seçebilirsiniz.

Çocuğunuzun okuyacağı kitapların, çocuklarınızın girişimci ve paylaşımcı kişilik yapısına katkı sağlamasına dikkat etmelisiniz. İnsanların ve hayvanların bir arada olduğu 5+ yaş kitaplarında çocuklara hayvan sevgisini de öğretebilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.